Grup of influenc

Čím dál víc vnímám, jak na mne působí mé okolí. Kdo co má, jak se chová, co dělá, co a proč něco nedělá. Z chování lidí ve svém okolí se snažím poučit a snažím se jej objektivně hodnotit a přirovnávat k sobě ve smyslu „jak bych se zachoval já, kdybych bych ve stejné situaci“? Jak ale najít takové přátelé a známé, od kterých se učím dobré zvyky?

Spolužáky ani rodinu si nevybíráme

Hromadu času našeho života trávíme ve školních lavicích. Nikdo nám ale nedal možnost určit, s kým chci být ve třídě (maximálně si dohodneme, s kým budeme sedět v lavici). Na druhou stranu si ale uvědomme, že s těmito lidmi trávíme 9 let na ZŠ, s jinými lidmi pak další 4 roky na SŠ. Na VŠ už je to jiné, tam člověk chodí na milion různých přednášek a cvičení = potkává se s různými lidmi.

A rodina? Rodiče, bráchu či ségru jsme si nevybrali, ty jsme „dostali“. Vliv od rodičů (ve smyslu jak nás mentorují a určují co, kdy a jak budeme dělat) máme od narození až do momentu, kdy zmizíme mimo domov (nejčastěji je to období studia na VŠ = +- okolo 18./19. roku života). Dost slušná doba na to, aby vás myšlení rodičů ovlivnilo…

Tvoříme si vlastní skupinu vlivu

Je divné přemýšlet nad tím „s kým je dobré se kamarádit a s kým ne“. Když to takhle nahlas řeknu, zní to divně. Neděláme to tak ale podvědomě? Proč se (ne)pravidelně setkávám s mými přáteli/známými, ale nejsem v kontaktu s jinými?

Blízkost názorů a uvažování je něco, co poznáme velice rychle (prakticky během desítek sekund při osobním kontaktu a výměně několik vět). Stejně jako řeč těla, podvědomě nám názory a chování druhých dotváří názor a sympatie ke druhému.

Z mé zkušenosti vím, že:

  • Je dobré posilovat fungující vztahy a naopak omezovat (resp. zaříznout) kontakt s lidmi, kteří mají „jiné“ myšlení
  • Je nutné nebýt sám a tvořit + držet si aktivní skupinu vlivu = kamarády / známé, kteří jsou pro vás mentory a poradí, když to potřebujete (a samozřejmě vy poradíte jim, když je třeba)
  • Být někdy sám je mnohdy lepší než jít někam do společnosti (ale asi to záleží na intro/extrovertnosti každého)

Proč jsem téma vlivu nejbližšího okolí vytáhl až do podoby článku? Protože si myslím, že je často podceňováno a nebo to lidi neřeší. Až moc často vidím schopné mladé lidi, kteří se snaží „urvat to sami“, ale nedaří se. Přitom stačí tak málo – probrat to s lidmi, kteří mohou vnést další pohled na věc a tím pomoct. Aneb věnujme se networkingu více!

Líbilo se? Sdílejte článek dále.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Share on Whatsapp
Whatsapp
Pin on Pinterest
Pinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *