(Ne)dokonalost jako hnací motor

Kudy chodím, tudy nacházím nedostatky. Nic není dokonalé. Snažím se to ale změnit. Ne tím, abych hejtoval všechny okolo, jak to dělají blbě. Ale tak, že to dělám sám jinak (snad lépe než ostatní).

Snažím se učit od úspěšných lidí jejich návyky. Snažím se chápat co, jak a proč dělají. Jedna z vrozených vlastností, která dělá úspěšné úspěšnými je posedlost dokonalostí. Navenek to vypadá, že jsou furt nabručení a jen upozorňují na chyby. Jejich mozek ale funguje jinak, než u ostatních – hledá chyby proto, aby produkt / proces / chování / atd. zlepšil a vymazlil k dokonalosti. Kupředu je žene pozitivní motivace – touha mít vše perfektní. Přemýšlím ale, zda se tohle dá naučit, nebo je to prostě někde zakódované v DNA.

Jsem přesvědčen o tom, že kdo nevidí nedostatky, nemůže je opravit. Každého kandidáta se proto na pohovoru ptám, co by zlepšil (u sebe, na webu, ve svém okolí). Pokud někdo odpovídá, že nic, že je vše ok, tak to je blbě. Vždy je co zlepšovat a pokud mi někdo tvrdí, že máme super web, tak kecá!

Jistou formou nedokonalosti je také nehotový produkt. Lidé z businessu často chtějí dostat projekty mezi zákazníky ASAP. I když se snažím často uplatňovat pravidlo 20/80 (za 20 % effortu vystřelit ven 80 % výstupu), srdce by nejraději vidělo navoněný 100% výsledek (ano, vykoupený daleko náročnější realizací a delším časem). Ale to je podle mě v pohodě, minimálně u mě je to jakási forma „korigované nedokonalosti“, protože věřím, že z business pohledu je lepší iterovat a dát to mezi zákazníky rychleji, než se s tím trápit dlouho.

Ne všechno jde vymazlit k dokonalosti. Když čelíte nějakému problému (my pozitivně naladění říkáme výzvě :-)), tak máte ve výsledku dvě možnosti. Buď můžete ovlivnit řešení, nebo nemůžete. Když ne, pak to pusťte z hlavy – proč byste se tím měli trápit, když to stejně neovlivníte? Když jo, tak vymyslete co s tím a udělejte to. That’s it. Žádná velká magie. Svět není dokonalý a nikdy nebude. Na druhou stranu se nebudu stresovat tím, co nedokážu ovlivnit. Všimněte si, kolik lidí řeší problémy jiných a věcí, které jsou mimo jejich možnosti ovlivnitelnosti. Myslím že velice hezky to má popsané Stephen Covey ve své knížce 7 Habits of Highly Effective People, kde se zrovna první návyk týká proaktivity a sféry vlivu. Knížku doporučuju ke čtení!

A co work-life-balance? Může být člověk posedlý dokonalostí někdy vůbec šťastný? Vždyť všude vidí nedokonalost! Může. Nejde o to, že chyby viditelné všude okolo jsou zdrojem negativity. Naopak – jsou příležitostí k jejich opravě. A eliminace nedostatků je hnací síla. Aspoň pro mne to tak bylo, je a doufám, že i nadále bude.

 

Líbilo se? Sdílejte článek dále.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *