Přemýšlel jsem nad tím, jak se od sebe liší průměrní lidé a ti úspěšní ve svém oboru. Ve svém okolí mám několik odborníků na dané témata a proto jsem vybral vždy takové prvky/vlastnosti, které dané profesionály spojují. Možná vás dá tento seznam zpětnou vazbu k tomu, zda právě vy patříte mezi špičku v oboru…

Má pozorování říkají, že špičkou ve svém oboru jste, pokud:

1. Umíte najít argumenty, obhájit své názory

Argumentace

 

Jeden z hlavních rozdílů mezi začátečníkem a profesionálem v daném oboru jsou zkušenosti. Díky již realizovaných projektům a hlavně díky času věnovanému studiu se člověk dostává do situace, kdy umí lépe argumentovat a reagovat na dotazy svých kolegů či klientů.

Přesně zde se hodí připomenout, že člověk zná dané téma dobře až v momentě, kdy je schopen předat know-how někomu jinému (naučit jej to) – tedy zodpovědět otázky.

 

2. Lidé si za vámi chodí pro radu

Umím poradit

 

Ptají se vás lidé na otázky podobného charakteru jako příklady uvedené níže?

  • Co si myslíš o…?
  • Jak bys vyřešil situaci, kdy…?
  • Co bys navrhoval, aby…?

Pokud podobné otázky dostáváte často, zřejmě jste váženou osobností v oblasti, kde pracujete. Lidé obdivují a uznávají profesionály, pokud mají přehled – dokáží se odprostit od dílčího problému a vidí souvislosti z vyššího pohledu. Dokáží se také rychle zorientovat a zohlednit více kritérií.

Na druhou stranu však dokáží zúročit své know-how a řešit technické detaily na té nejpodrobnější úrovni. V neposlední řadě si svá doporučení dokáží obhájit (čímž se vracíme k bodu 1).

 

3. Určujete směr

Určujete směr

Být v horním decilu odborníku na trhu znamená také to, že jste leaderem – určujete směr. Abyste dokázali táhnout trh směrem, kterým chcete vy, musíte mít důležitý prvek vizionáře – myslet jinak než ostatní – “out of the box”.

Pokud chcete na trh vstoupit s něčím novým, popřípadě vytvořit změnu, vaše načasování musí být perfektní. Ke správnému timingu vám pomáhá predikce chování trhu a také sběr a evaluace dat (data mining).

 

4. Ostatní vás kopírují

Kopírování

Lidé rádi přejímají věci od úspěšných – vidí zde možnost “vzít si to dobré” a to, co funguje. Všímejte si proto svého okolí – třeba objevíte náznaky kopírování – přejímání zvyků a patternů. Všimli jste si, že ostatní často přebírají vaše fráze, způsob vyjadřování, nebo třeba pohyby (obecně řeč těla)?

Lidé se vám chtějí přiblížit – ať už vědomě (opičení se), či nevědomě (řeč těla).

 

5. Jste dáván jako vzor ostatním

Vzor ostatním

Jste-li na špici ve svém oboru, pak jste srovnáván s ostatními. Navíc jste pod neustálým dohledem konkurence – ti se snaží zviditelnit vaše slabiny a přešlapy.

Dokazujte svou dominanci a úspěšnost tím, že půjdete příkladem ostatním, resp. ukážete jim své úspěchy – budete obdivování.

Buďte ten, koho si lidé vybaví okamžitě poté, co se objeví někde zmínka o oboru, ve kterém pracujete!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *