Patříte mezi špičku ve svém oboru?

Přemýšlel jsem nad tím, jak se od sebe liší průměrní lidé a ti úspěšní ve svém oboru. Ve svém okolí mám několik odborníků na dané témata a proto jsem vybral vždy takové prvky/vlastnosti, které dané profesionály spojují. Možná vás dá tento seznam zpětnou vazbu k tomu, zda právě vy patříte mezi špičku v oboru…

Má pozorování říkají, že špičkou ve svém oboru jste, pokud:

1. Umíte najít argumenty, obhájit své názory

Argumentace

 

Jeden z hlavních rozdílů mezi začátečníkem a profesionálem v daném oboru jsou zkušenosti. Díky již realizovaných projektům a hlavně díky času věnovanému studiu se člověk dostává do situace, kdy umí lépe argumentovat a reagovat na dotazy svých kolegů či klientů.

Přesně zde se hodí připomenout, že člověk zná dané téma dobře až v momentě, kdy je schopen předat know-how někomu jinému (naučit jej to) – tedy zodpovědět otázky.

 

2. Lidé si za vámi chodí pro radu

Umím poradit

 

Ptají se vás lidé na otázky podobného charakteru jako příklady uvedené níže?

  • Co si myslíš o…?
  • Jak bys vyřešil situaci, kdy…?
  • Co bys navrhoval, aby…?

Pokud podobné otázky dostáváte často, zřejmě jste váženou osobností v oblasti, kde pracujete. Lidé obdivují a uznávají profesionály, pokud mají přehled – dokáží se odprostit od dílčího problému a vidí souvislosti z vyššího pohledu. Dokáží se také rychle zorientovat a zohlednit více kritérií.

Na druhou stranu však dokáží zúročit své know-how a řešit technické detaily na té nejpodrobnější úrovni. V neposlední řadě si svá doporučení dokáží obhájit (čímž se vracíme k bodu 1).

 

3. Určujete směr

Určujete směr

Být v horním decilu odborníku na trhu znamená také to, že jste leaderem – určujete směr. Abyste dokázali táhnout trh směrem, kterým chcete vy, musíte mít důležitý prvek vizionáře – myslet jinak než ostatní – “out of the box”.

Pokud chcete na trh vstoupit s něčím novým, popřípadě vytvořit změnu, vaše načasování musí být perfektní. Ke správnému timingu vám pomáhá predikce chování trhu a také sběr a evaluace dat (data mining).

 

4. Ostatní vás kopírují

Kopírování

Lidé rádi přejímají věci od úspěšných – vidí zde možnost “vzít si to dobré” a to, co funguje. Všímejte si proto svého okolí – třeba objevíte náznaky kopírování – přejímání zvyků a patternů. Všimli jste si, že ostatní často přebírají vaše fráze, způsob vyjadřování, nebo třeba pohyby (obecně řeč těla)?

Lidé se vám chtějí přiblížit – ať už vědomě (opičení se), či nevědomě (řeč těla).

 

5. Jste dáván jako vzor ostatním

Vzor ostatním

Jste-li na špici ve svém oboru, pak jste srovnáván s ostatními. Navíc jste pod neustálým dohledem konkurence – ti se snaží zviditelnit vaše slabiny a přešlapy.

Dokazujte svou dominanci a úspěšnost tím, že půjdete příkladem ostatním, resp. ukážete jim své úspěchy – budete obdivování.

Buďte ten, koho si lidé vybaví okamžitě poté, co se objeví někde zmínka o oboru, ve kterém pracujete!

Líbilo se? Sdílejte článek dále.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pin on Pinterest
Pinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *